Czy opłaca się zostać geodetą, na jakie zarobki można liczyć

Budowa swojego wymarzonego domu będzie się wiązać z wieloma obowiązkami. Nie można sobie tak po prostu zrobić wykop pod fundamenty, zalać je betonem i zacząć budować ściany. Należy też współpracować z kilkoma fachowcami, a jeden z nich to geodeta. Pomoc geodety potrzebna będzie kilku sytuacjach.

Pierwszy kontakt niejednokrotnie ma miejsce zanim się zakupi działkę, na przykład po to aby dokładnie poznać jej granice. Przyda się to też do stawiania ogrodzenia, żeby nie było niepotrzebnych kłótni z którymś z sąsiadów. Jeśli się ma wybrany plan domu należy go ustawić w odpowiedni sposób na działce. To także będzie zadanie geodety, który wszystko zrealizuje w oparciu o mapę projektową. Na takiej mapie trzeba umieścić zarówno sam budynek mieszkalny, jak również niezbędne przyłącza.

Jeśli cała dokumentacja zostanie zatwierdzona i właściciel uzyska pozwolenie na budowę, to obowiązkowo trzeba wyznaczyć na działce obszar, na jakim budynek zostanie postawiony. To także należeć będzie do obowiązków geodety, który powinien zamontować w tym celu w wyznaczonych miejscach znaki geodezyjne. Mają one duże znaczenie, bo w oparciu o nie będą robione fundamenty. Na tym etapie ustala się także położenie poszczególnych instalacji, jeżeli będą one przebiegać pod powierzchnią. Lecz to jeszcze nie koniec, bowiem geodeta z firmy https://horyzontgeodezja.pl/ będzie się jeszcze raz musiał pojawić na budowie, już po jej zakończeniu, żeby wykonać pomiary końcowe i sprawdzić czy wszystko zostało zrobione zgodnie z planem.

🧾 ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Dodaj komentarz
Możesz także polubić