Zaburzenia stresowe oraz terapia zaburzeń nerwowych

Depresja u kobiet ma okazję być postrzegana, jako prędzej i częściej występująca niż depresja u mężczyzn. Lekarze postrzegają kobiety, jako o wiele bardziej podatne na depresję, jaka w dodatku wielokrotnie pozostaje nierozpoznana. Być może wypływa to z tego, iż kobiety okazjonalnie zgłaszają się do lekarza, a to sprawia, iż depresja rzadziej zostaje nierozpoznana. Zjawiskiem jest jednak, że są różnice fizjologiczne między mężczyznami i damami, jakie czynią kobiety bardziej podatne na depresję. Najistotniejszą z tych różnic jest poziom hormonów płciowych.

Panie mają znacznie wyższe poziomy owych hormonów, a ponadto zmieniają się one w cyklu miesiączkowym, ciąży, oraz menopauzie. Leki zawierające hormony płciowe też mogą wywoływać symptomy depresyjne. Dość często wśród kobiet zdarza się depresja po porodzie, co uwydatnia psychoterapia radom. Przeważnie rozpoczyna się ona w sposób niezauważalny, a odbierana jest, jako przytłoczenie nadmiarem odpowiedzialności za dziecko.

W wielu przypadkach kobieta czuje lęk, szczególnie lek o zdrowie i rozwój swego dziecka. W czasie dwóch tygodni po porodzie z reguły zdarza się u kobiet depresja ciężka. Jej prawdopodobieństwo jest największe po urodzeniu pierwszego dziecka, u kobiet, jakie już chorowały psychicznie. Uważa się, że zmiany hormonalne są czynnikiem wyzwalającym u kobiety, jaka miała predyspozycję do depresji. W kłopotliwej depresji kobieta traci kontakt z rzeczywistością, może posiadać urojenia, a nawet omamy. W takiej sytuacji ma prawo być także zagrożone dziecko.

🧾 ARTYKUŁ SPONSOROWANY
1 komentarz
Dodaj komentarz
Możesz także polubić