Usługi

Świadectwo energetyczne – jak się je wykonuje

Jednym z ważniejszych dokumentów, które muszą posiadać właściciele dużej części domów i mieszkań, jest Świadectwo energetyczne. Ten dokument ma za zadanie przede wszystkim poinformować, ile energii jest potrzebne do jego codziennej eksploatacji i ogrzewania. A to różnić się może bardzo w zależności od wielkości budynku, jego wyposażenia i stanu technicznego.

Zrobienie takiego certyfikatu chociażby umożliwi wynajmującym czy kupującym oszacować, na jakie wydatki muszą się nastawić i jakie inwestycje będą potrzebne. Takie świadectwo może być wykonane wyłącznie przez certyfikowaną osobę, posiadającą konieczne doświadczenie i umiejętności. Jeśli będzie chodziło o ceny, to nie są one jakoś specjalnie wygórowane. Za niewielkie mieszkanie bez problemów powinna wystarczyć kwota około 300 złotych, w przypadku dużych budynków będzie ona kilkukrotnie większa.

Nasze przepisy określają dokładnie, które z informacji powinny zawierać prawidłowo wykonane Świadectwa energetyczne. W dokumentach tych znaleźć się więc musi zdjęcie frontowe budynku, szczegółowy plan ze wymiarowanymi pomieszczeniami, oraz informacja o budowie ścian i stropów. Trzeba też uwzględnić sposób ogrzewania wnętrza, jak również podgrzewanie ciepłej wody. Istotnym elementem będą wyliczenia wykonane przez osobę która taki certyfikat ma przygotować, do jakich bierze się uzyskane dane. Taki certyfikat po zrobieniu zachowuje ważność przez dziesięć lat, lecz jeśli wykona się w międzyczasie się jakieś istotne przeróbki, to należy go zrobić jeszcze raz.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY